פסיכולוגיה חיובית – או – הוכחה לכך שאתה יחיד ומיוחד.

בעוונותיי אני חובב מושבע של מדע ופילוסופיה. אני מרבה לקרוא, לשמוע פודקאסטים ולהתעדכן בחידושים כמו גם בלמידה של התחום. אולי קצת גיקי אבל, כזה אני, השלמתי עם זה.

אתמול נתקלתי בכתבה שממחישה באופן היתולי, אך מעניין, עד כמה הסיכוי לכך שכל אחד מאיתנו, נולד כמו שהוא, על המרכיבים הגנטיים והפיזיולוגיים השונים, הינו קטן באופן בלתי נתפס.

 

למי שאין כוח לקרוא את כל הכתבה – להלן התמצית: מדען אחד (בינזיר) החליט לבדוק מבחינה סטטיסטית, מה ההסתברות להולדתו של אדם. במאמר שפרסם, בינזיר סיפר שאחת הסיבות שהובילו אותו לבדיקה המוזרה הזו, הייתה במשל בודהיסטי בו נתקל ולפיו הסיכוי להיותנו מי שאנו דומה למצב הבא: דמיינו שבכל מרחבי האוקיינוסים שוחה לבדו צב ים בודד. כעת דמיינו שהדבר הנוסף היחיד שיש בכל ימי העולם הוא גלגל הצלה שצף על פני המים. הסיכוי להיווצרותו של כל אדם דומה לסיכוי שהצב הזה יעלה אל פני המים ויוציא את ראשו דרך גלגל ההצלה בניסוי הראשון.

 

לצורך בדיקת הבעיה הוא הניח מספר הנחות יסוד לצורך בדיקת השאלה: הנחה ראשונה הייתה שכדי שזה יקרה, ההורים שלנו צריכים להיפגש. ההנחה השנייה היתה שהפגישה ביניהם צריכה להוביל לקשר ארוך טווח. את ההסתברות לכך הוא הוסיף להסתברות ברמה הביולוגית: מה הסיכוי שמתוך 100,000 הביציות שאישה מייצרת במשך חייה, ו-4 טריליון הזרעים שגבר מייצר במשך חייו, דווקא הביצית הייחודית והזרע הייחודי שיצר אותכם, ייפגשו. כעת הוא חישב את ההסתברויות לכך מיום היווצרות האנושות. המספר שיצא לו פורץ את גבולות התפיסה שלנו. על מנת להמחיש את זה בצורה ציורית בינזיר הציג מדד להשוואה: הסיכוי שלנו להיוולד דומה לסיכוי של 2 מיליון אנשים לזרוק ביחד קובייה בעלת טריליון צדדים ולקבל את אותו מספר.

 

בינזיר מצמצם זאת למילה אחת – נס. לדבריו: "נס הוא אירוע כל כך בלתי סביר, שהוא כמעט בלתי אפשרי. על פי ההגדרה הזו, הרגע הוכחתי שאתם נס". והוא מסכם – "עכשיו – צאו, הרגישו, והתנהגו כמו הנס שאתם".

קישור לכתבה

שתפו את הפוסט